în zori

Ani - 10/28/2015 - 08:59.
rafale

matinale manevre
drumuri între suflete
măsurate cu rachete balistice-
ploi sub semnuli sfântului
surpă mândria
la a treia cântare a cocoșului
tăcerea
se dezghioacă-
sânge din buricele degetelor
picură pe crizanteme
foșnet prin
plânsul galben al moleșelii
între stânci acoperite de ape
luna tămâiază
trupul neputrezit
în zori
mirosind a violetului echilibru-
mustu-i liniștit
furtuna războiului
zădărnicită de evlavia pelerinilor
ochiul aurorei
prin fuga înfrigurată a roșului
oile-s deja mulse-
laptele cald picură ca un mir
pe obrajii copiilor
Comentarii
Numărul de afișări
3019
Penițe
- Pentru a putea acorda o peniță trebuie să fii logat și să fi introdus cel puțin un comentariu sub acest text.
- Nu poți acorda decît o singură peniță unui text. Fie de aur, fie ruginită.
- Nu poți acorda decît o singură peniță unui text. Fie de aur, fie ruginită.
Cine a acordat penițe de aur
elena katamira
Acțiuni
- Pentru a interacționa cu textul trebuie să fii logat.
- Pentru a putea publica un text aici trebuie să îți deschizi un cont pe Hermeneia.com
- Pentru a putea publica un text aici trebuie să îți deschizi un cont pe Hermeneia.com
Eu nu înțeleg: e tanka? Doar iz de tanka?
Tanka are o formă fixă care nu se regăște aici (5-7-5/7-7).
De revăzut așezarea în pagină, spațiile dintre unități (poeme), alinierea versurilor, eventual un asterisc între poeme.
Printre citostatice, pot să spun că poemul tanka nu este o haină( cu dimensiunile specificate de tine), mai degrabă un parfum.
Maria, multumesc pentru bunele intentii si ajutor.
Îmi pare rău să aud de citostatice :(
Despre tanka, un gen al poeziei japoneze, literatura de specialitate (nu eu) spune clar: „Tanka, poezie scurtă de cinci versuri, cu structura silabică de 5-7-5-7-7. După antologia Manyōshū tanka a devenit genul principal de poezie japoneză.”
Tu ai scris inițial la subtitlu „Iz de tanka” și nu înțelegeam despre ce e vorba, de asta întrebările mele. Că s-a vrut, doar iz/parfum, e altceva.
Mai e de lucru un pic la spațiere și la alinierea versurilor...când poți, în termenul celor 7 zile înlesnite de site.
Sănătate!
Ai aliniat versurile, dar unul tot iese în afară. Nu insist. Ar mai fi ceva: înainte de linia de pauză (în acest caz) trebuie blanc.
Trebuie să știi că ai permisiunea și responsabilitatea să anulezi singură butonul „Atenție Tehnic!” prin acționarea butonului Anulează „Atenție Tehnic!” aflat la câteva rânduri sub text.