A apărut antologia “Alertă de grad zero în proza scurtă românească actuală”

imaginea utilizatorului Larisa89

Acest text se află în Șantier

Un anunţ care poate fi de interes:

Editura Herg Benet anunţă apariţia antologiei “Alertă de grad zero în proza scurtă românească actuală”, coordonată şi prefaţată de scriitorul Igor Ursenco.

O carte multașteptată care, prin diversitatea autorilor și creațiilor incluse, promite adevărate revelații literare și, nu în ultimul rând, o fotografie destul de reprezentativă a momentului literar actual.

În prefaţa cărţii, coordonatorul Igor Ursenco precizează: “Trebuie să admit din start că textele de proză scurtă incluse în Antologia de mai jos au beneficiat de unica „îngăduință“ conform căreia calități na(ra)tive cum sunt expunerea succintă și stilul alert nu ar constitui decât un pretext pentru revelarea talentului de a genera imagini valabile, în primul rând de ordin estetic. Majoritatea autorilor s-au încadrat cu brio în limita celor cinci-șase pagini care le-au fost solicitate, chiar dacă pentru alți câțiva restrângerea s-a dovedit a fi nu mai puțin lucru decât încălzirea motorului pentru lansarea din plin a imaginației[…] Fără a afișa pretenții taxonomice exhaustive, Antologia s-a pomenit că acoperă o geografie literară românofonă suficient de extinsă pentru a include Basarabia și zona diasporei, luând în vizor autori trans-generaționiști și trans-etnici, capabili să genereze acele „noduri semantice complexe“ pe care Michel Foucault le numea „heterotopii“, adică „construcții mentale intangibile ce permit existența simultană a mai multor spaţii și locuri incompatibile“, evident distribuite în sistemul de referință circular al culturii generale.”

Antologia cuprinde 55 de autori:
Cornel NISTEA • „Lumină și aer pentru cactuși”
Gheorghe SCHWARTZ • „Caria”
Bedros HORASANGIAN • „Veronica”
Olimpiu NUŞFELEAN • „Ochii lui Gabriel”
Adrian IONIŢĂ • „Astenie”
Remus Valeriu GIORGIONI • „Faună de apartament sau Despre cum a scăpat autorul din ghearele cărţii”
Liviu ANTONESEI • „Raport despre două cupluri smulse realităţii, însoţit de un comentariu vag, imprecis, privind realitatea ca atare”
Attila F. BALÁZS • „Cina”
Șerban TOMȘA • „Ultima vânătoare”
Florica BUD • „www.Bombkamoda.com
Diana ADAMEK • „Scrisorile de la El-Djari (fragment)”
Ovidiu BUFNILĂ • „Timpuri noi”
Lucian MERIŞCA • „Spune tot”
Carmen FIRAN • „Căciula rusească”
Grigore CHIPER • „Pirania”
Maria POSTU • „Cum să salvezi o pianină”
Horia GÂRBEA • „La Rovine… în câmpii…”
Ruxandra CESEREANU • „Haritina”
Oleg GARAZ • „Ocupanţii din ograda lu’ Gavril”
Matei BÂTEA • „Întoarcerea acasă”
Emilian GALAICU-PĂUN • „Milarepa Air Lines”
Vasile BAGHIU • „Distanţa de discreţie”
Alexandru PETRIA • „Moartea pornoromancierului”
Ştefan Doru DĂNCUŞ • „Ioan”
Ivona BOITAN • „La popa la poartă…”
Anamaria PERIDE • „Emoticoane (sau emoții, coane…)”
Emanuel POPE • „Bunicul divin”
Robert ŞERBAN • „Lili”
Felix NICOLAU • „Bulăii”
Adrian SUCIU • „Terminus”
Igor URSENCO • „Cum mi-am pierdut și regăsit în aceeași zi inocența”
Adrian BUZDUGAN • „Bliul”
Carmen Manuela MĂCELARU • „Viaţa pe un memory stick (sau De vorbă cu îngerul de pe monitor)”
Leonard ANCUȚA • „tristețea cîntărețului la trianglu”
Ionuţ CARAGEA • „Perechea de rezervă”
Liliana COROBCA – „Proză scurtă cu două animale în rol principal”
Florin IRIMIA • „După țigări”
Rucsandra POP • „Bărbatul și statuia”
Lucia DĂRĂMUȘ • „Trenul”
Marian COMAN • „Uşa de la baie”
Emanuel LUCA • „ultima haltă”
Dorin COZAN • „Micuța B.B., asasina fantastică”
Oliviu CRÂZNIC • „Ellen Lee”
Sorin-Mihai GRAD • „vaca secreta”
Cristina NEMEROVSCHI – „Dead End”
Dmitri MITICOV • „Fecioara Maria şi Pruncul”
Mircea PRICĂJAN • „Nopţi de nesomn”
Alexandru POTCOAVĂ • „Intermezzo”
Ştefan BOLEA • „1 la 1 cu LeBron James”
Marius SURLEAC • „Jucând şah cu un înger”
Cosmin PERŢA • „Câinele de lemn şi jumătatea de matrioşcă”
Liviu G. STAN • „Opera Omnia”
Aleksandar STOICOVICI • „Schlüsselkind”
Yigru Zeltil • „Porțelan cu elan”
Andrei RĂCĂŞAN • „Masca de TaximeTRIST”
*

Lansări:

Antologia “Alertă de grad zero în proza scurtă românească actuală” va fi prezentată publicului din Chișinău și Iași pe 2 septembrie, respectiv 4 septembrie.

Evenimentul din Chișinău de vineri, 2 septembrie, va avea loc la Biblioteca Națională, începând cu ora 13, în cadrul Salonului Internaţional de Carte. Moderatorii evenimentului sunt Aliona Grati și Nina Corcinschi.

Lansarea antologiei la Iași va avea loc duminică, 4 septembrie, începând cu ora 17, la Muzeul Literaturii Române Iași, avându-l ca moderator pe Liviu Antonesei. Invitați: Ovidiu Bufnilă, Lucian Merișca, Vasile Baghiu, Adrian Buzdugan, Marian Coman, Dorin Cozan, Florin Irimia, Marius Surleac, Liviu G. Stan.

Proză: 

Comentarii

Din respect pentru literatură şi,

Din respect pentru literatură şi, de ce nu, pentru unii autori care semnează în carte, am să validez acest text deşi:

- nu pricep logica anunţării unei lansări de carte care... a trecut (septembrie 2011) ori care va fi peste un an (septembrie 2012).

- nu este tocmai "sportiv" să folosim un site literar doar pentru promovare (aceasta postare este prima ta forma de activtate pe Hermeneia.com.)

...dar este prima şi ultima validare de acest gen.