Hoh, Tenger!

imaginea utilizatorului Younger Sister
Lăudat fie cerul albastru (mong.)

Marmote vesele și cîrcotașe
răsar printre fire crude de iarbă
copiii pescuiesc furnici
împrejurul iurtei, aproape de vatră

spulberînd blocuri de granit
herghelia cailor albi
simfonia vîntului
prin pădurea de bambus

firește, nimeni nu s-ar gîndi
pictînd bambuși la cai
doar curcubeul copilăriei
unește bucuria firului de iarbă
cu razele soarelui
revărsarea unei noi vieți

și totuși, artistul nu a uitat nimic
o plasă de fluturi, păsări și flori
pești, creveți, crabi și broaște

o libelulă pe suprafața apei
deasupra Lacului Dulce
ochii dragonului oglindesc cerul
oricînd mai albastru.

Comentarii

Cred că nu e foarte simplu să scrii în acest stil (m-aș gândi mereu dacă nu cumva "s-a mai zis" o anumită expresie...). E deosebit finalul, deși l-aș scrie în formă inversată: "ochii dragonului oglindesc cerul / oricînd mai albastru", e alt sens, dar îmi pare că lasă loc mai mult imaginației.

E o incercare Alma, de a scrie asa cum ai picta o stampa, folosind in loc de acuarele si tus simboluri, planuri si linii. Imi place varianta propusa de tine. Pot sa intreb si eu ceva? Nu am inteles cum se pot posta imagini, am incercat si nu reusesc.

Am revenit aici (recitesc din când în când textele care mi-au plăcut). La HCODE (la menu, sus în dreapta) ai explicațiile necesare pentru a posta o imagine.

tematică mongolă, dar granitul scăpărat de cai nu îmi induce senzația nesfârșită de stepe mongole iar pădurea de bambuși e ciudat inserată în context prima strofă e picturală, pregnantă poezie inuită nu te-ai gândit să scrii? :)

În Mongolia cerul este de granit și pădurile sînt din bambus.