„Scopul comunitătii literare Hermeneia nu este elitismul autorilor ci al textelor.” Cam așa sună o frază din mesajul pe care îl primește fiecare membru Hermeneia atunci cînd este acceptat în cadrul comunității noastre. „Elitismul textelor” – aceasta ne interesează și aceasta interesează pe cititorii noștri și aceasta credem că va duce la continuarea succesului website-ului Hermeneia.com. Așa am început acum doi ani și așa vom continua.
În ultima vreme însă consiliul de conducere al Hermeneia a observat un fenomen îngrijorător și anume proliferarea textelor de o valoare sub-mediocră postate mai ales de către membrii încadrați la categoria novice. Mai mult decît atît s-a observat că unii dintre ei postează în mod repetat cîte trei sau chiar patru texte zilnic, texte care de cele mai multe ori sînt slabe. Am observat că li s-a atras atenția iar în mai multe rînduri textele le-au fost criticate. Însă din păcate practica a continuat iar textele nu s-au îmbunătățit. Probabil nu s-a înțeles bine dar pe Hermeneia, spre deosebire de alte site-uri românești de literatură, nu sîntem atît de îngrijorați de cantitatea lucrărilor postate cît de calitatea lor.
De aceea sîntem nevoiți să introducem un nou amendament la „Principiile de funcționare ale Comunității Literare Hermeneia și ale site-ului Hermeneia.com”.
Începînd de astăzi membrii novice Hermeneia nu vor avea dreptul să posteze decît un singur text o dată la două zile. Dacă nu se observă o îmbunătățire a calității textelor intervalul se poate extinde pentru anumiți membri chiar și pînă la un singur text pe săptămînă la discreția consiliului editorial și de conducere al Hermeneia.
Încălcarea acestei prevederi poate duce la suspendarea temporară a contului pe Hermeneia.
Scopul acestei decizii, așa cum am spus, îl reprezintă îmbunătățirea calității textelor și eventual promovarea membrilor novice Hermeneia la categoria de autor.
virgil titarenco
director hermeneia.com
Comentarii aleatorii