Trinity -
&
de dimineaţă îmi întind oasele în formă de femeie cuminte
apoi cu limba despicată în două îmi iau solzii la şlefuit
toc draci pe-o bucată de lemn
storc, scutur şi usuc îngerii din faţa de pernă
mi-aud copiii crescînd
scuip şi frec argint
din ochi reaşez florile în tapet
strîng bucătăria-ntre coapse
apoi mă dau jos
şi pun capacul la muştar
mirosul de pat gol şi periuţă de dinţi lipsă persistă
în
păr, batiste, andrele, pori, ciorapi
în
secundele dintre bigudiuri
în
pleznetul din buze de pahar
în
foşnetul paginii
în
fine
cică între capulets şi montagues
nu se mai poate face chiar nimic
arunc pumnalul
şi mă spăl pe mîini
în mine fîlfiie ceva cu artera ruptă
Poezie:
Comentarii
Fain! .
a.a.a. -
Fain!
...Până la "în fine" este un text excelent, de peniţă. Un discurs ironic, din perspectivă misogină, tapetat cu metafore foarte şi extraordinar de inspirate. Un cotidian existenţial redat firesc şi cu atâta lejeritate. În limbaj academic fie spus, mişto tare :)
...După "în fine", se schimbă decorul, se accentuează ideea abstractă de mai sus, restrângându-se sensul, altfel spus, "devine prea serioasă" prin acele trimiteri.
Seară frumoasă!
e bună,
yester -
e bună, mie îmi place partea de mijloc...
Adrian,
Trinity -
Adrian, Paul - va multumesc de trecere si aprecieri..mi s-a mai sugerat de catre cineva sa renunt la ultima parte, o voi face si aici cu speranta ca va imbunatati textul..si mai ales pentru a nu-mi trada calitatea de a ma opri la timp in texte (ceva declarat nu demult aici de Virgil).
(voi tine originalul pe blog, in caz de revenire asupra lui ori ca un moto pt part 2: what lies beneath the tip of the iceberg).
O duminica frumoasa!
me