o cântare a gleznelor. a lui esme

imaginea utilizatorului francisc

chircit ca un strugure pârguit ca un sân amar ca un bont de piatră
în cenușa oaselor nedesfăcutelor arcuri
sug unghia crudă și albă
și privesc spulberatele guri neiubitele
de zidul cel viu al celui ce umblă cu lumina sub tălpile
mele cocoșat și apus pe ruginiul și reavănul piept al iepurelui
călare pe jumătate de cer

iar împrejur se desfac mâinile domnului meu ele mă ridică ele mă poartă
mă șterg de fața pământului și limbile lui îmi zgârie sufletul
chircit ca un strugure pârguit ca un sân amar ca un bont de carne

trei degete ale unghiului împung atunci recele
guri care cresc înăuntrul meu hrănind iepurele rotindu-se-ncet
tot mai rar tot mai larg și mai lung în cenușa oaselor care plâng
spulberul tălpilor

și a căzut una și
ca un pendul
iar împrejur se desfac mâinile domnului meu ele mă ridică ele mă poartă
mă șterg de fața pământului și limbile lui îmi zgârie sufletul
chircit ca un strugure pârguit ca un sân amar ca un bont de argint

Comentarii

aici de ce nu a intrat nimeni? este frumos. marchez momentul si starea de gratie. orice rau e bun de ceva, mai devreme sau mai tarziu. si invers. felictari!

aceeasi intrebare am si eu. dincolo de exigentele regulamentului de aici, am apreciat intotdeauna pertinenta comentariilor si calitatea membrilor. daca cineva doreste sau va dori vreodata sa cunoasca opinia mea asupra unui text imi poate lasa mesaj pe id-ul dorincozan sau in subsolul textului. de fiecare data, voi onora rugamintea oricui. multumesc inca o data ioana ptr cuvintele frumoase

este o poezie aparte, iesita din "tiparele" obisnuite ale poetului, calitativ superioara, din punctul meu de vedere profan. o trecere gradata intr-un alt registru al contemplatiei, al iubirii, deosebit prin imaginile create "și privesc spulberatele guri neiubitele de zidul cel viu al celui ce umblă cu lumina sub tălpile mele cocoșat și apus pe ruginiul și reavănul piept al iepurelui călare pe jumătate de cer" si sint doar gleznele, ferice Esme.

dorincozan nu sufera de cozanism si nici nu este poetul care scrie mai bine sau mai prost. este fiinta care multumeste